RECITAL 2022

Hello Elite School of Dance Families,

We hope this email finds you well as we are heading towards the end of the school year, and recital excitement is in the air! Costumes are arriving, and being handed out during your child's class time.  At this time  teachers will also be going over hair, tight color, and shoe information needed for each class.  If your child was absent on the day costumes were handed out, please see the receptionist to receive your child's costume, as well as all hair, shoes, and tight information that was discussed during class time.

Theater Lights

We will have 3 performances this season at Emerald Ridge High School Performing Arts Center in Puyallup.(12405 184th St E Puyallup, Wa 98374).

 

SHOW TIMES ARE:  SATURDAY, JUNE 18TH @ 12:00PM, 3:00PM, 6:00PM

 

Your child's class will perform in one show only, unless they are a part of our performance and competitive team classes. Below you will find the 3 show times, and the classes performing in each show.  Please note this is not show order but listed as day and time of class, as well as instructors name.  More recital information will be given as we arrive closer to the show date.

 

Tickets go on sale Monday, May 16th in the office during business hours, and will be reserved seating. Tickets will be available to purchase up until show time unless sold out. Ticket price is $20.00 per person, and families with children 2 and under are considered babe's in arms (children 2 and under may sit on a parents lap or be held, and do not need a ticket, as they won't occupy a seat).  All children 3 years and older must have a ticket for entry.  The show lengths are approximately 2 hours, and will run straight through without an intermission.  All performers will need to be checked into the dressing room by parent/guardian 30 minutes before showtime.  Dancers will stay in the supervised dressing room area during show time and participate in the grand finale at the end of show.  At this time we are asking for volunteers to help supervise with our younger performers.  If you or your child's sitter/caretaker would like to volunteer during showtime please sign up in the office with our receptionist Kaylie.  Great performances take great volunteers, and we want every child and family to have an incredible experience!

 

Classes Performing In The Saturday, June 18th 12:00pm Show

(This show has a high-risk of selling out, and tickets may need to be limited at a later date)


"Tangled Ballet"

Monday 4:00 Ballet- Fog (Ms Brenna)

Tuesday 3:45 Ballet- Ducklings (Ms Lindsey)

Tuesday 4:15 Ballet- Watercolors (Ms Kristina)

Tuesday 7:00 Ballet- Wildflowers (Ms Roshelle)

Wednesday 4:15 Ballet- Little Chameleons (Ms Lindsey)

Wednesday 7:00- Ballet Company Pieces (Ms Brenna) 

Wednesday 7:00 Ballet- Villagers (Ms Kristina)

Thursday 5:00 Ballet- Woodland (Ms Brenna)

Friday 4:00 Ballet- Children of the Village (Ms Roshelle)

Friday 4:45 Ballet- Twinkle Lights (Ms Roshelle)

Friday 5:30 Ballet- Sunlight (Ms Roshelle)

Monday 5:00 Contemporary- What About Angels (Ms Brenna)

Monday 5:00 Jazz- Too Original (Ms Kristina)

Monday 6:00 Jazz- Prima Donna (Ms Kristina)

Monday 7:00 Contemporary- Breath of Life (Ms Kristina)

Tuesday 5:00 Jazz- What You're Worth (Ms Heidi)

Tuesday 6:00 Contemporary- Magic (Ms Brenna)

Wednesday 4:00 Tap- Bustin Out (Mr Tony)

Wednesday 4:00 Jazz- Boogie Fever (Ms Heidi)

Wednesday 5:00 Contemporary- Home (Ms Brenna)

Wednesday 6:00 Contemporary- As The World Caves In (Ms Kristina)

Wednesday 6:00 Jazz- Make It Look Easy (Ms Heidi)

Thursday 4:00 Hiphop- Stupid Boy (Ms Alex)

Thursday 6:15 Tap- Bounce Back (Ms Heidi)

Thursday 7:15 Hiphop- Yikes (Ms Alex)

Saturday 10:00 Team Production- Cinderella

 

Classes Performing in the Saturday, June 18th 3:00 Show

Monday 5:00 Contemporary- Not About Angels (Ms Brenna)

Monday 5:00 Jazz- Too Original (Ms Kristina)

Monday 6:00 Jazz- Prima Donna (Ms Kristina)

Tuesday 4:15 Hiphop- Levitating (Mr Dezmond)

Tuesday 5:00 Jazz- What You're Worth (Ms Heidi)

Tuesday 5:00 Hiphop- Do My Step (Mr Dezmond)

Tuesday 6:00 Contemporary- Pompeii (Ms Kristina)

Tuesday 6:00 Contemporary - Magic (Ms Brenna)

Tuesday 7:45 Adult Tap- Good Times Roll (Mr Tony)

Wednesday 4:00 Tap- Bustin Out (Mr Tony)

Wednesday 4:00 Jazz- Boogie Fever (Ms Heidi)

Wednesday 5:00 Contemporary- Home (Ms Brenna)

Wednesday 5:00 Jazz- Weird People (Ms Heidi)

Wednesday 6:00 Contemporary- As The World Caves In (Ms Kristina)

Wednesday 6:00 Jazz- Make It Look Easy (Ms Heidi)

Wednesday 7:00 Ballet Company- Floating Lights (Ms Brenna)

Thursday 4:00 Hiphop- Stupid Boy (Ms Alex)

Thursday 4:45 Hiphop- Scoop (Mr Dezmond)

Thursday 5:30 Tap- Fabulous Feet (Ms Heidi)

Thursday 7:15 Hiphop- Yikes (Ms Alex)

Friday 4:45 Hiphop- Goat (Mr Dezmond)

Friday 5:30 Hiphop- Rock Your Body (Mr Dezmond)

Saturday 10:00 Team Production- Cinderella

Saturday 2:00 Small Group Contemporary- 54321 (Ms Kristina)

Saturday 2:00 Small Group Contemporary- To Build a Home (Ms Brenna)

 

 

Classes Performing in the Saturday, June 18th 6:00 Show

Monday 5:00 Contemporary- Not About Angels (Ms Brenna)

Monday 5:00 Jazz- Too Original (Ms Kristina)

Monday 6:00 Jazz- Prima Donna (Ms Kristina)

Monday 7:00 Contemporary- Breath of Life (Ms Brenna)

Monday 8:00 Contemporary- Something In The Water (Ms Brenna)

Monday 8:00 Contemporary- 2 Birds (Ms Kristina)

Tuesday 6:00 Contemporary- Magic (Ms Brenna)

Tuesday 7:00 Tap- Perm (Mr Tony)

Tuesday 7:45 Adult Tap- Good Times Roll (Mr Tony)

Wednesday 4:00 Tap- Bustin Out (Mr Tony)

Wednesday 4:00 Jazz- Boogie Fever (Ms Heidi)

Wednesday 5:00 Contemporary- Home (Ms Brenna)

Wednesday 6:00 Contemporary- As The World Caves In (Ms Kristina)

Wednesday 6:00 Jazz- Make It Look Easy (Ms Heidi)

Wednesday 7:00 Ballet Company- Floating Lights (Ms Brenna)

Wednesdy 8:00 Hip hop- Next Episode (Mr Anthony)

Thursday 4:00 Hip hop- Stupid Boy (Ms Alex)

Thursday 5:00 Hip hop- Did It On Em (Ms Alex)

Thursday 6:15 Tap- Bounce Back (Ms Heidi)

Thursday 7:15 Hip hop- Yikes (Ms Alex)

Thursday 7:15 Jazz- Mans World (Ms Kristina)

Thursday 7:15 Jazz- Transform (Ms Heidi)

Thursday 8:15 Hip hop- Beast Mode (Ms Alex)

Saturday 10:00 Team Production- Cinderella

Saturday 2:00 Small Group Jazz- Billie Jean (Ms Kristina)

Saturday 2:00 Small Group Contemporary- 54321 (Ms Kristina)

Saturday 2:00 Small Group Contemporary- To Build A Home (Ms Brenna)

Senior Solo- Halee Henrie

Senior Solo- Linsey Peterson

Senior Solo- Sierra Lowery

Senior Solo- Kaitlyn Skrei